جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

بوتولیسیم

  دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو، از «بوتولیسم» به عنوان یک بیماری خطرناک کشنده نام برد که می توان با یک راه حل ساده، از بروز آن جلوگیری کرد.
  مراقب سم کشنده «بوتولیسم» باشید دکتر طلعت قانع در خصوص مسمومیت و مرگ ناشی از بوتولیسم، گفت: این بیماری یکی از انواع بوتولیسم غذایی است که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می شود.

  وی تصریح کرد: در این بیماری باکترى در حالت غیر فعال زنده مى ماند تا اینکه در شرایط مناسب رشد قرار گیرد سپس در روده رشد کرده، از خود سم آزاد مى کند.

  قانع با بیان اینکه بوتولیسم به عنوان اورژانس هاى پزشکى در نظر گرفته مى شود و بسیار کشنده است عنوان کرد: در اثر مصرف غذاهایی آلوده ای مثل کشک غیر پاستوریزه، غذاهای کنسروی که قبل از مصرف حرارت مناسب ندیده اند و همچنین سوسیس و کالباس آلوده بروز می کند.

  وی با شاره به علایم و نشانه های بوتولیسم که شامل تاری دید، دوبینی، افتادگی پلک فوقانی، عدم توانایی حرکتی، اختلال تکلم، لکنت زبان، سختی بلع، و خشکی و درد گلو بوده و با تاخیر ۱۲ تا ۲۴ ساعته از مصرف ماده غذایی آلوده ظاهر می شود، خاطر نشان کرد: فرد مبتلا سریعاً باید به یک مرکز درمانی مجهز، جهت تزریق داروی ضد سم منتقل شود.

  دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد: مهمترین اقدام درمانی در بوتولیسم تجویز سریع داروی ضد سم (Anti toxin) در مرکز درمانی است. در صورت عدم درمان ممکن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسی فوت نماید.

  وی در پایان یکی از آسانترین راه حل های پیشگیری از خطر مسمومیت کشنده بوتولیسم را تهیه غذا به مقدار استفاده و سعی در عدم نگهداری غذا به مدت زیاد و جوشاندن کنسروهای مورد استفاده به مدت ۲۰ دقیقه اعلام کرد.
  منبع خبر: مهر

  منبع : سایت مرجع صنایع غذایی ایران


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 13 تير 1394
  منبع
  برچسب ها : بوتولیسم ,آلوده ,درمانی ,مصرف ,غذایی ,کشنده ,سموم سازمان ,مرکز درمانی ,رسانی دارو ,اطلاع رسانی ,ستاد مرکزی ,مرکزی اطلاع رسانی ,ستاد مرکزی اطلاع ,
  بوتولیسیم

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 3 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر